Dieta 1000 kalorii – skuteczność, czy niebezpieczeństwo?

Dieta 1000 kalorii jest chyba jedną z najpopularniejszych na świecie, a już na pewno jedną z najstarszych. Człowiek bowiem od dawien dawna, chcąc zgubić kilka zbędnych kilogramów, szedł właśnie w stronę zmniejszenia kaloryczności posiłków. Choć tak mała podaż energetyczna w pierwszych dniach prowadzenia kuracji może być nieznośna, to w momencie „przełamania” okaże się, że 1000 kcal dziennie, przy rozsądnym jadłospisie, w zupełności wystarcza. Jakie są wady i zalety diety 1000 kalorii?

Zacznijmy od czegoś miłego, czyli zalety

Jedną z najbardziej wymiernych zalet 1000 kalorii są bardzo szybkie efekty, ponieważ utratę masy ciała można zaobserwować już po kilku dniach stosowania kuracji. Poza tym, dieta opiera się na łatwo dostępnych produktach, których kupno nie narazi odchudzającego się na poważne straty finansowe. Kolejna zaleta dotyczy przygotowania posiłków z jadłospisu, które także nie wymagają specjalnych zdolności kulinarnych – są jednak i takie, którymi można nawet zachwycić gości na przyjęciu.

Poza tym, mimo niewielkiej wartości energetycznej diety, nie jest to kuracja, która doszczętnie spustoszy nam organizm, jak ma to miejsce na przykład w prowadzonej nierozsądnie diecie kopenhaskiej. Oczywiście warunkiem niepowstania wszelkich niedoborów pokarmowych jest dość krótki okres prowadzenia diety 1000 kalorii, który nie będzie przekraczał miesiąca. Obecnie proponowane jadłospisy są przede wszystkim zróżnicowane i dobrze zbilansowane. Zawierają całą gamę potrzebnych witamin i substancji mineralnych.

Teraz łyżka dziegciu, czyli wady

Każda dieta wiąże się z pewnymi niedogodnościami, które odstraszają najsłabszych, a tych mocniejszych mobilizują do jeszcze większego wysiłku. Jakie są wady diety 1000 kalorii? Przede wszystkim liczenie wartości energetycznej posiłków. Chcąc przygotować obiad czy kolację, nie powinniśmy udawać się do kuchni bez poręcznej wagi i kalkulatora. Głównym założeniem tego sposobu żywienia jest bowiem nieprzekraczalna, magiczna granica 1000 kalorii, a przeważenie jakiegoś produktu o 50-100g, może tę wartość zmienić o kilkadziesiąt procent.

Poza tym, osoby odchudzające się muszą zrezygnować ze spożywania słodyczy, alkoholu i innych, smacznych przekąsek. Po zakończeniu kuracji odchudzającej, dość częstym zjawiskiem jest niestety efekt jojo, a efekty odchudzania są krótkoterminowe.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *