Co na temat niedożywienia mówi dietetyk?

Nie ma żadnych wątpliwości, że niedożywienie jest jednostką chorobową, którą powinno się niezwłocznie zwalczać.

To po prostu choroba, która wymaga profesjonalnego leczenia. Wiemy przecież doskonale, że pożywienie jest „paliwem dla naszego organizmu”, jeśli nie dostarczymy odpowiedniej ilości niezbędnych wartości odżywczych, w krótkim czasie rozpocznie się proces zaburzeń różnych organów naszego ciała. Doskonale wiedzą o tym dietetycy, którzy propagują zdrowe odżywianie i posiłki, dzięki którymi zyskujemy energię. Niestety, nie w każdym przypadku można niedożywieniu zapobiegać, natomiast zawsze można je leczyć i bezwzględnie należy to robić. Skrajne niedożywienie może skutkować nawet śmiercią.

Okazuje się, że w Polsce, blisko 800 000 dzieci każdego dnia chodzi głodnych, ale to niejedyny problem. Nie zawsze głód oznacza niedożywienie. I chociaż to prawda, że najczęściej zjawisko to dotyczy osób małoletnich, które jeszcze samodzielnie nie potrafią zadbać o codzienne wyżywienie, to problem ten dotyka również w znacznym stopniu osoby w podeszłym wieku, często niedołężne i zdane na pomoc osób trzecich.

Najczęściej niedożywienie związane jest z ubóstwem, ale zdarza się coraz częściej, że z powodu tej choroby mogą cierpieć osoby młode, w pełni sprawne, mające pełne portfele. Pewnym jest, że zjawisko to pojawia się coraz częściej w krajach wysoce rozwiniętych, w których jedzenia nie brakuje. Chodzi głównie o to, że nie wszyscy wiedzą, jak komponować swoje codzienne menu, by dostarczać niezbędne składniki, tak ważne dla funkcjonowania swojego organizmu.

Dietetyk wskazuje na jeszcze jeden problem – krajowa służba zdrowia. Czy wiecie, że aż 30% pacjentów, którzy trafiają do szpitala, w szybkim czasie staje się niedożywiona a u osób, które trafiły do tejże placówki już w stanie niedożywienia, proces ten jeszcze bardziej się pogłębia? Jeśli specjaliści ds. zdrowia nie mają świadomości na temat odpowiedniego żywienia osób, z uwzględnieniem ich indywidualnych potrzeb, to jak laicy mogą robić to z głową? Nic więc dziwnego, że niedożywienie dotyka tak ogromną liczbę Polaków.

Niedożywienie może być też niestety skutkiem innych chorób. Dietetyk potwierdza, że najczęściej ma do czynienia z pacjentami, u których zaburzenia odżywiania tego rodzaju wystąpiły na skutek choroby nowotworowej, chorób układu pokarmowego, w tym najczęściej zaburzeń pracy jelit, ale też chorób układu oddechowego.

Samo leczenie niedożywienia jest zawsze procesem długotrwałym a na pełne efekty należy poczekać co najmniej kilka miesięcy. Niedobory witaminowe i wszelkich składników odżywczych nie tak łatwo nadrobić, straty i szkody, jakie wyniknęły poprzez złe odżywianie nie zawsze daje się całkowicie zniwelować. Właśnie dlatego tak ważna jest odpowiednia opieka lekarska. Tylko właściwie wyszkolony dietetyk z wiedzą i doświadczeniem będzie w stanie dobrać indywidualny, korzystny dla pacjenta program żywieniowy, dzięki któremu wróci on do pełnego zdrowia. Trzeba zdać sobie sprawę, że bagatelizowanie problemu niedożywienia może być tragiczne w swoich skutkach. Dietetyk to odpowiednia osoba, która potrafi skutecznie walczyć z tą chorobą.

Add a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *