Jak wybrać dobrą siłownię?

Cena, odpowiedni sprzęt, dobrze wyszkolona kadra a może… lokalizacja? Konkurencja między klubami i siłowniami zaostrza się, powstaje coraz więcej tego typu obiektów. Jak wybrać ten najlepszy?

Przede wszystkim powinieneś określić cel jaki chcesz osiągnąć, chodząc na siłownię. Gdy już to zrobisz, łatwiej będzie sprawdzać obiekt pod kątem swoich potrzeb. Przykładowo jeśli chcesz schudnąć, warto przyjrzeć się maszynom aerobowym, jeśli chcesz budować mięśnie to zwrócisz przede wszystkim uwagę na hantle i ciężary. Jeśli natomiast zamierzasz zaciągnąć na siłownię również swojego partnera lub partnerkę, dowiedz się czy klub oferuje zajęcia grupowe.

Sprawdź sprzęt

Zanim zdecydujesz się na zakup karnetu, dokładnie sprawdź na jakim sprzęcie będziesz ćwiczył. Staraj sięsprawdzać wyposażenie siłowni pod kątem swoich treningowych preferencji. Zwróć uwagę nie tylko na liczbę maszyn, ale również odległości między nimi. Wykonywanie ćwiczeń w tłoku jest nie tylko niekomfortowe, ale również mniej efektywne. Istotne jest również to, czy maszyny są odpowiednio konserwowane. Jeśli właściciel nie dba o sprzęt, a na kolejnej mijanej maszynie widzisz karteczkę z napisem „nie działa”- nie decyduj się na zakup karnetu.

Dowiedz się szczegółów

  • Natomiast jeśli interesują cię zajęcia grupowe, sprawdź nie tylko kto je prowadzi i o której się zaczynają.
  • Podpytaj również ile osób wpuszczanych jest w jednym czasie na trening.
  • Obejrzyj również salę, w której odbywają się zajęcia. Zwróć uwagę czy na salach, w szatniach i łazienkach jest czysto.
  • Dowiedz się czy na terenie obiektu jest sauna i czy to usługa dodatkowo płatna.

Kto pracuje na siłowni?

Kolejnym ważnym wyznacznikiem powinna być dobrze wykształcona kadra. Ważne jest to, aby dyżurujący na sali instruktor potrafił nie tylko pokazać, jak korzystać z poszczególnych maszyn, ale również umiał zainterweniować w sytuacji kryzysowej. O sytuacji kryzysowej można mówić zarówno jeśli złapie cię skurcz w łydce, przewrócisz się, ale również wtedy, gdy na siłowni dojdzie do omdlenia. Ponadto, cały czas na sali powinien znajdować się instruktor.

W dobrej lokalizacji i dobrej cenie

Kluby fitness, największe oblężenie w ciągu dnia przeżywają w godzinach 17 – 20, czyli wtedy, gdy większość osób kończy pracę. Właśnie z tego powodu lepiej jest wybrać większą siłownię. Masz więcej miejsca i sprzętu, nie musisz czekać w kolejce na poszczególne maszyny. Dobrze byłoby, gdyby klub znajdował się na trasie twojej powrotnej drogi do domu. Wtedy odpada większość wymówek w stylu: byłem zmęczony lubsiłownia jest daleko od domu.

Niektórzy decydują się na wykupienie karnetu w siłowni korporacyjnej, głównie po to, żeby trenować przed pracą. Warto przy okazji sprawdzić godziny otwarcia obiektu. Istotnym czynnikiem przy podejmowaniu decyzji jest cena. Warto sprawdzić oferty kilku klubów. Coraz więcej obiektów wymaga od klientów podpisania umowy co najmniej na kilka miesięcy. Zobacz czy podpisując umowę będziesz mógł w sposób nieograniczony korzystać z całej oferty klubu (siłownia, zajęcia grupowe, sauna czy basen). Sprawdź również czy nie ma okresu wypowiedzenia, a jeśli jest, to jak długo ono trwa.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *