Jak przełamać strach przed skokiem ze spadochronem?

Zawsze bałeś się sportów ekstremalnych? Kusi cię jednak zrobienie czegoś szalonego? Jedyne co cię powstrzymuje to Twój własny umysł. Tam rodzą się lęki i niepokoje. Warto je pokonać, by przeżyć niesamowity skok spadochronowy. Jak to zrobić?

Strach jest naturalną ludzką reakcją w przypadku zagrożenia. Odczuwa się go również przed nieznanym, przed nowymi wyzwaniami, sytuacjami. Strach może działać paraliżująco. Przez niego może ominąć nas wiele przyjemnych sytuacji, które tylko z pozoru wydają się straszne.

Taki właśnie jest skok tandemowy. Jest on już dostępny w większości ośrodków spadochroniarskich w Polsce. Nie trzeba się do niego specjalnie przygotowywać. Nie są wymagane szkolenia, certyfikaty. Również twoja kondycja fizyczna nie ma tutaj wielkiego znaczenia. To skok niemalże dla każdego. Pozwala poczuć adrenalinę w każdej komórce ciała.

Człowiek boi się nieznanego. Wyjaśnijmy więc na czym polegają skoki w tandemie.

Biorą w nim udział dwie osoby. Jest to instruktor, który posiada odpowiednie doświadczenie w skokach, ma niezbędne certyfikaty przeszedł odpowiednie szkolenia, a także „pasażer”, czyli dowolna osoba, która ma ochotę wykonać taki skok (nie musi mieć ona żadnego specjalnego przygotowania).

Obie osoby są połączone ze sobą specjalną uprzężą. Ponadto pilot ma na swoich plecach spadochron oraz automat do pełnego bezpieczeństwa. Skok wykonywany jest z wysokości 3000 bądź 4000 metrów. To właśnie od wysokości zależy jak długo będziemy spadać. Skacząc z wysokości 3000 metrów spadamy przez ok 30 sekund, natomiast przy skoku z większej wysokości czyli 4000 metrów spadanie trwa około 60 sekund. Jest to tak zwane swobodne spadanie- czyli czas od skoku z samolotu do momentu otwarcia spadochronu. Spada się wówczas z prędkością nawet 200 kilometrów na godzinę. Ody już zostanie osiągnięta pełna wysokość, pilot otwiera spadochron. Potem następuje opadanie na ziemię, które trwa kilka minut i kończy się lądowaniem.

Najlepszym sposobem, aby przełamać strach, jest stawienie mu czoła. Pamiętajmy, że nad całym skokiem czuwa instruktor, który nie popełni żadnego błędu. Jest odpowiednio przeszkolony i takie skoki to dla niego chleb powszedni. Przed samym skokiem nie warto się stresować, analizować skoku. Najlepiej jest oczyścić umysł. Zamknąć oczy i pomyśleć czymś przyjemnym. Trzeba mieć świadomość, że skok niczym nie grozi. Zapewnić o tym samego siebie. Jeśli strach nadal Ci będzie towarzyszył, oddychaj głęboko i nie patrz w dół przed samym skokiem. Pamiętaj leci z Tobą doświadczona osoba. Najczęściej najbardziej boimy się samego momentu skoku. Podczas spadania odczuwa się niesamowitą adrenalinę, ale bardzo pozytywne odczucie. Jak już raz się odważysz, na pewno nie będziesz mieć obaw przed kolejnym skokiem.

Ile kosztuje skok tandemowy?

Z reguły jest to wydatek około 500-600 złotych jeśli będziemy skakali z wysokości 3000 metrów, Natomiast jeśli interesuje nas wysokość 4000 metrów to koszt 700-800 złotych. Bardzo miłym dodatkiem jest usługa wideorejestracji, która kosztuje mniej więcej 250 zł. Warto śledzić strony internetowe oferujące skoki w tandemie bo można natrafić na ciekawe promocje. Taką stronę ma na przykład Certyfikowany Ośrodek Szkolenia Lotniczego „Skydive”. Warto zapoznać się z ich ofertą.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *