Trening a chorowanie

Zbliża sie godzina wyjścia na trening, a ty nadal leżysz w łóżku? Gorączka nie spadła, na dodatek zaczął cię męczyć kaszel i katar? Rozsądek podpowiada, żeby zostać w domu, a serce rwie się na siłownię. Co zrobić w takiej sytuacji?

Nadal nie możesz uwierzyć, że mimo regularnych treningów dopadło cię przeziębienie? Oczywiście, wiele badań wykazało, że osoby systematycznie uprawiające sport chorują rzadziej, jednak wpadki zdarzają się nawet najlepszym. Decyzji o pójściu bądź odpuszczeniu treningu nie podejmuj pochopnie. Na początek przyjrzyj się swoim objawom.

Czy w czasie choroby można iść na trening?

Możesz zaryzykować pójście na trening jeśli męczy cię delikatny katar, kaszel lub ból gardła. Pamiętaj, że robisz to na własną odpowiedzialność. Jednak jeśli dolegliwości wskazują na coś poważniejszego, niż lekkie przeziębienie, lepszym wyjściem będzie pozostanie w domu.

Jakie objawy wymuszają zostanie w domu?

  • To przede wszystkim ból mięśni, który może sugerować, że właśnie zaczyna atakować cię grypa.
  • Trening należy odpuścić sobie również w sytuacji, gdy cierpisz z powodu wysokiej gorączki.
  • Ćwiczenia są niewskazane również w sytuacji, gdy boli cię brzuch, cierpisz z powodu biegunki lub wymiotów.
  • Angina, choroby zakaźne (takie jak np. ospa) czy zapalenie płuc – również dyskwalifikują potencjalnego ćwiczącego.

Bezwzględny zakaz ćwiczeń obejmuje również osoby, które przyjmują antybiotyki. W takiej sytuacji wysiłek fizyczny może dodatkowo pogorszyć stan, już i tak wyczerpanego, organizmu. W tym przypadku ostrożność należy zachować również po zakończeniu leczenia antybiotykami. Kilka pierwszych treningów po chorobie powinno być zdecydowanie lżejszych.

Jak ćwiczyć w chorobie?

Przede wszystkim mniej intensywnie. Pamiętaj, że organizm jest skupiony na walce z przeziębieniem, a w tym z pewnością nie chcesz mu przeszkadzać. Zacznij od delikatnej rozgrzewki. Jeśli zwykle w tej części biegasz, zamień trucht na szybki marsz. Na rowerze stacjonarnym lub orbitreku ustaw mniejszy poziom oporu.

Zdecydowanie zmniejsz obciążenie, z jakim ćwiczysz na maszynach. Staraj się wykonywać taką samą liczbę serii, co wtedy, gdy jesteś zdrowy. Zmniejszyć (np. do 10) możesz natomiast liczbę powtórzeń. Obowiązkowo miej pod ręką butelkę wody lub izotoniku i paczkę chusteczek. Staraj się zachowywać higienę ćwiczeń, tak aby nikogo nie zarazić. Dlatego też, staraj się omijać klub w godzinach szczytu. Nie dość, że możesz „sprzedać” komuś innemu swoją chorobę, to możesz jeszcze załapać się na zarazki pozostałych osób.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *