Jak zacząć przygodę ze wspinaczką górską

Wspinaczka górska to wspaniała przygoda i dobry sposób na utrzymanie sprawności fizycznej. Do wspinania się potrzeba siły, umiejętności i sprzętu np. uprzęży i lin. Najlepiej zacząć swoją przygodę ze wspinaczką od poznania techniki wspinania się.

Zajęcia na ściance wspinaczkowej

Pierwszy krok do nauki wspinania to wspinaczka z instruktorem na sztucznej ściance. Można też zacząć z doświadczonym w tym sporcie znajomym. Na zajęciach nie trzeba mieć swojego sprzętu, ale można go zacząć już kompletować. Uprząż, liny i buty wspinaczkowe nie są najtańsze. Jeśli nie mamy odłożonej gotówki, dobrym rozwiązaniem będzie szybka pożyczka online.
Nauczyć się wspinać można również w skałkach. Wyjazd w plener będzie dodatkową motywacją do zdobycia niezbędnej wiedzy.


Ważne jest, by ćwiczyć wspinanie z kimś doświadczonym, kto wskaże błędy, które robimy. Taka osoba będzie nas asekurować z dołu i nauczy jak to robić.
W wielu miastach są też regularnie odbywające się zajęcia sekcji wspinaczkowych. Tam każdy początkujący wspinacz pozna różne drogi wchodzenia. Oswoi się z wysokością i różnym ułożeniem miejsc do wspinania. Można się wspinać na ścianki ustawione pod różnymi kątami, ze zmieniającą się płaszczyzną.
Regularna praktyka wspinaczkowa wpływa też na zwiększenie siły i kształtowanie techniki wspinania się.

Podstawowy kurs wspinaczkowyZnając najważniejsze zasady wspinania i dobrze jest wybrać się na kurs. Na podstawowym kursie wspinaczkowym instruktorzy uczą, jak bezpiecznie wspinać się w terenie, na skały. Nie ma znaczenia czy będzie to wspinaczka na wyznaczonych, ubezpieczonych drogach czy też na wielowyjściowych drogach z własną asekuracją.
Jedno wyciągowe drogi występują np. na Jurze Krakowsko-Częstochowskiej. Są to drogi, które można przejść jednym wyciągiem liny, bez tworzenia pośredniego stanowiska. Miłośnicy wspinaczki najczęściej wspinają się na ubezpieczonych drogach, gdzie są już stanowiska i punkty asekuracji. Bardziej doświadczone osoby wspinają się tam, gdzie trzeba zakładać asekurację własnoręcznie.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *